praca-v-zahranici-peniaze-topastbau-stavebna-firma (1)

Koľko mesačne ušetríte prácou v zahraničí?

Na Slovensku v posledných mesiacoch často počúvame o pozitívnom vývoji zamestnanosti, klesajúcich číslach ľudí bez práce, ako aj o možnostiach nájsť si prácu v regiónoch mimo Bratislavy. Menej obľúbenou a prezentovanou realitou však ostáva finančné ohodnotenie pracujúcich ľudí, ktoré po opustení hlavného mesta často klesá na úroveň minimálnej mzdy až životného minima. A práve to je mnohokrát dôvodom odchodu za hranice Slovenska, kde sa otvárajú možnosti  pracovných príležitostí  a zaujímavých zárobkov.

Finančná stránka práce v zahraničí

Rozhodnutie opustiť domácu adresu a vybrať sa do cudziny nepatrí medzi jednoduché. To, aby ste opustili svoj komfort, rodinu a odišli živiť sa „do sveta“, vyžaduje dávku odhodlania. Nové prostredie, cudzí jazyk, iná kultúra či zvyklosti sú len zlomkom toho, čo vás na ceste za lepším zárobkom čaká a s čím sa budete musieť vysporiadať.

Práca v zahraničí však jednoznačne ponúka viac výhod ako nevýhod. Okrem lepších finančných možností prináša aj množstvo benefitov. Keďže vás však v krajine s vyššími platmi budú čakať aj vyššie výdavky, je dobré vziať do úvahy všetky aspekty ponúkanej práce a najmä vybrať si spoľahlivého zamestnávateľa.

Čím ďalej cestujete za prácou, tým vyššie sú aj vaše náklady na cestu. Ak sa pritom budete chcieť v pravidelných intervaloch vracať domov, predraží to vaše cestovanie niekoľkonásobne. Rovnako je to aj s výdavkami spojenými s ubytovaním. Bývanie napríklad v Nemecku sa rádovo pohybuje v rozmedzí 500 až 700 EUR mesačne v závislosti od oblasti. Takáto suma vám v prípade, že si ju hradíte sami, výrazne ukrojí zo zárobku.

S dobrým zamestnávateľom môžete ušetriť stovky eur

Práca v zahraničí vám poskytne vyšší príjem a zvýši životný štandard. Ak si vyberiete dobrého zamestnávateľa, vďaka nemu vám zarobené peniaze v plnej výške zostanú na účte a v peňaženke. Takéto benefity vo forme preplatenia cestovných, ubytovacích a iných nákladov poskytujeme svojim zamestancom napríklad aj my.

Pokiaľ sa chystáte pracovať v stavebníctve rovnako budete potrebovať aj adekvátne pracovné oblečenie a ochrannú obuv. Tie by vám takisto mal zabezpečiť budúci zamestnávateľ a nemali by zaťažiť váš čistý pracovný príjem.

Neváhajte sa preto pred vycestovaním do zahraničia spýtať vášho budúceho zamestnávateľa na všetky podrobnosti týkajúce sa práce preňho a zvážte všetky výhody, ktoré vám okrem platu ponúkne.

Čím vás práca za hranicami ešte obohatí

Ak cestujete za prácou mimo Slovenska, istotne rátate s tým, že svoj materinský jazyk na istý čas prestanete (nielen) počas pracovnej doby používať a budete mať možnosť zdokonaliť sa tak v reči danej krajiny. Nemusíte však mať strach. Aj za hranicami sa vo vašom blízkom pracovnom okolí nájdu krajania, ktorí rovnako ako vy prišli za prácou. Nebráňte sa však ani možnosti využiť váš pobyt ako „bezplatný jazykový kurz“, vďaka ktorému sa možno už po pár mesiacoch plynule dohovoríte jazykom danej krajiny.

Kultúrne odlišnosti a miestne zvyklosti vás možno prekvapia či zaskočia. Určite vás však obohatia a prinesú mnoho nových skúseností a zážitkov, na ktoré budete po návrate radi spomínať. Nezabudnite sa na všetky nejasnosti vopred opýtať vášho budúceho šéfa.

Stále váhate, či ísť pracovať do zahraničia? Nebráňte sa novej skúsenosti a využite túto možnosť na posun vpred. Základom je výber spoľahlivého zamestnávateľa, o ktorého sa aj za hranicami Slovenska budete môcť oprieť a ktorý sa postará nielen o váš plat, ale aj o benefity, ktoré m prácu v zahraničí uľahčia.

Viac o pracovných možnostiach a nami ponúkaných benefitoch tu >>

Menu