praca-v-zahranici

10 dôvodov, prečo pracovať v zahraničí

Určite ste už veľa počuli o výhodách práce v zahraničí. Ak zvažujete toto rozhodnutie aj vy, no stále ste sa k nemu neodhodlali, inšpirujte sa najčastejšími dôvodmi odchodu za prácou do zahraničia. A keďže patrí Nemecko v rámci CEE regiónu medzi najvyhľadávanejšie destinácie pre prácu v zahraničí, prinášame vám prehľad práve za túto krajinu.

1. Vyššia priemerná mzda

Práve vyššia mzda ponúkaná za rovnakú prácu v zahraničí je voči slovenským možnostiam neporovnateľne vyššia. Čo je navyše paradoxom, v Nemecku sa hrubý príjem vo výške 2000 eur zdaňuje nižšou sadzbou, lebo sa považuje za podpriemerný. Naproti tomu sa na Slovensku človek s týmto zárobkom považuje „za milionára“ a je zdanený vyšším percentom takzvanej milionárskej dane.

2. Trojnásobne vyššia minimálna mzda

Ak sa obávate, že by vašu prácu zahraničný zamestnávateľ ohodnotil na úrovni minimálnej mzdy, upokojíme vás, že sa jej nízkej úrovne nemusíte báť: stačí si porovnať minimálnu mzdu garantovanú zákonom a pochopíte, prečo cestuje za prácou do Nemecka čoraz viac Slovákov. Výška minimálnej mzdy je približne trikrát vyššia než v „Ostblocku“.

Aby sme boli konkrétni, od 1. januára 2019 je hrubá minimálna mzda stanovená na úrovni 9,19 EUR za hodinu. A tak za jeden 8-hodinový pracovný deň zarobíte 73,52 EUR a pri 168 odpracovaných hodinách mesačne zarobíte približne 1544 EUR. Pre porovnanie: slovenská minimálna hodinová mzda je v tomto roku 2,989 EUR.

3. Dane berúce do úvahy život daňovníka

Ak pracujete a žijete v Nemecku, musíte platiť dane. Pri ich výpočte sa berú do úvahy individuálne životné podmienky zdaňovanej osoby. A tak kým slobodní musia siahnuť do svojej peňaženky najhlbšie, ľudia žijúci v manželstve s dieťaťom sú menej daňovo zaťažení.

4. Rastúce rodinné prídavky

Keď sme už spomenuli výhody rodinného života v podobe nižších daní, pozrime sa aj na ďalšiu oblasť rodinnej politiky – rodinné prídavky. Ich výška je odstupňovaná podľa počtu detí: 184 EUR dostanete mesačne na prvé a druhé dieťa, 190 EUR na tretie a 215 EUR na štvrté a každé nasledujúce dieťa. Detské prídavky sú určené pre všetky deti do 18 rokov, respektíve do 27. roka života pre študujúce deti a pre deti bez pracovného miesta do 21 rokov. U postihnutých detí, ktoré sa o seba nevedia samé postarať, nie sú stanovené vekové hranice.

5. Dôchodok budete poberať aj zo zahraničia

Ako občan Európskej únie máte právo odísť do dôchodku aj v inom členskom štáte. Krajiny, kde ste počas svojho produktívneho života prispievali na dôchodkové poistenie, sa na vyplácaní dôchodku podieľajú proporcionálne. Takže raz pri dosiahnutí dôchodkového veku pokojne očakávajte príjem aj zo zahraničia, pričom čím dlhšie obdobie a čím vyššie príspevky ste do sociálneho dôchodkového systému danej krajiny odvádzali, tým štedrejšie príspevky budete dostávať.

6. Viac platenej dovolenky

Ak sa chystáte pracovať v Nemecku, váš základný zákonný nárok na dovolenku je 24 dní v roku. Avšak v kolektívnych zmluvách je mnohokrát stanovených až 30 dní dovolenky, počas ktorých je mzda hradená v plnej výške. Plný nárok na dovolenku získate najskôr po šiestich mesiacoch od začatia pracovného pomeru.

V Nemecku nie sú ničím nezvyčajným ani dni dovolenky navyše pri významných životných udalostiach, akými sú uzavretie manželstva, pohreb blízkych rodinných príslušníkov či presťahovanie.  Vedeli ste, že ak sa cítite unavený alebo sa vám jednoducho cnie za domovom a už ste si vyčerpali dovolenku, jednoducho si dáte mesiac pauzu a potom sa do Nemecka vrátite? V tejto krajine už pochopili, že je jednoduchšie dať zamestnancovi väčšiu voľnosť a flexibilitu než prísť o kvalitnú pracovnú silu.

7. Kvalitnejšia doprava

V Nemecku si cestu skrátite po diaľniciach dlhých takmer 12.044 kilometrov, zatiaľ čo na Slovensku ich je sotva 700 kilometrov. Navyše je na nemeckých diaľniciach spoplatňovaná len nákladná doprava na základe prejdenej vzdialenosti, kým na Slovensku zaplatíte za ročnú diaľničnú známku pre osobné motorové vozidlo 50 EUR.

8. Lacnejšie nákupy v zahraničí

I keď sa hovorí, že európske inštitúcie aktívne bojujú proti rozdielnej kvalite produktov predávaných v bývalom východnom bloku, pri návšteve nemeckého nákupného centra či supermarketu sa nedá nevšimnúť rozdiel v domov odnesenom tovare. Ak máte popritom možnosť výberu zo širšieho sortimentu a pri pokladni necháte menšiu sumu, než akú by ste za rovnaký nákup platili na Slovensku, asi vás už len málokto presvedčí, že je v celej EÚ všetko navlas rovnaké.

9. Domáci vás budú tolerovať

Ba čo viac, aj sa z vás budú tešiť, keďže aj Nemecko zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá bude zároveň platiť aj dane a odvody.

10. Zlepšíte sa v cudzom jazyku

Nebojte sa toho, že nemčinu neovládate dokonale. Prácou v zahraničí sa v tomto jazyku bezpochyby zdokonalíte. Časom nebudete mať problém dorozumieť sa a uvidíte, že postupne zapadnete aj medzi domácich.

Okrem vyššie vymenovaných hlavných dôvodov práce v zahraničí budete mať možnosť spoznať novú krajinu a nových ľudí a uvidíte, že budete veci vnímať viac pozitívne. Zahraničie vám pomôže pochopiť, kde je váš skutočný domov a práve vďaka odluke od istoty domáceho prostredia a odkázanosti na seba samého si začnete viac veriť. Držíme vám palce pri výbere vhodného pracovného miesta za hranicami Slovenska a budeme radi, ak nám po čase dáte vedieť, čo považujete v rámci práce v zahraničí za najväčší benefit.

Zdroje:

https://www.eures.sk/clanok_detail.php?id=96

https://www.minimalnamzda.sk/

Menu